Jak jste získala peníze pro své podnikání?

To byla otázka Hospodářských novin na Mahulenu Pertlovou, zakladatelku Kamy.

Pro vydání 3.10.2019 Hospodářské noviny zpracovaly zajímavé téma financování podnikání. Je zde několik zajímavých příběhů z období 90. let, kdy řada současných firem začínala, ale i povídání o právě startujícíh podnikatelských projektech.

mahu

Zakladatelka Kamy na anketní otázku odpověděla následovně.

První investici do našeho pletařského byznysu udělal můj otec, když mi v 15 letech koupil ruční pletací stroj. Moc jsem na něm nejdřív nepletla, ale když jsem byla v roce 1989 v létě s dětmi na chatě, začala jsem vyrábět čepice, abych je na podzim prodala na trzích mladých umělců, což byla jedna z mála forem, jak si za minulého režimu přivydělat. Do počátků mého podnikání se zapojila výhradně rodina. Peníze na nákup klubíček přízí šly z manželových honorářů hudebníka a z babiččina platu. Vše, co jsem vydělala, jsem investovala zpátky do materiálu.

První nákup průmyslového pletacího stroje byl na leasing. Firma se stabilizovala a na stavbu výrobny v Praze 6 jsme si půjčili u banky. Kapitál do podnikání je nezbytný, ale vždy je třeba se na závazky pečlivě připravit. Dnešním začínajícím podnikatelům závidím podporu start‑upů a dotační programy.

Kama aktuálně rekonstruuje výrobně‑administrativní objekt s využitím programu Energ Českomoravské záruční a rozvojové banky se zaměřením na energetické úspory.

Více ZDE

Váš košík je prázdný

Tyto produkty jsou z jiného materiálu, odstín barev se může lišit.

Načítám výsledky…