Committee Olympic Andorra Official sponsor of
ANDORRA OLYMPIC TEAM
Committee Olympic Andorra Official sponsor of
ANDORRA OLYMPIC TEAM

Vlastnosti vlny a úprava EXP Benefity udržitelnosti

O revolučním zpracování vlny pojednává video na konci tohoto článku (3,5 min.)

 

Ovčí vlna je desetibojař světa textilních vláken

Vlna je unikátní textilní materiál s mnoha pozitivními vlastnostmi pro člověka, které jsou dané velmi komplexní a komplikovanou strukturou vlněného vlákna a jež ve svém souhrnu nelze napodobit v žádném umělém vlákně.

struktura-vlneneho-vlakna_

K nejvíce ceněným prospěšným vlastnostem vlny náležejí zejména:

  • vlna má výkonnou termoregulační schopnost, a to jak v chladu (hřeje) tak v horku (chladí);
  • vlna hřeje, i když je mokrá;
  • vlna absorbuje až 30% vlhkosti, aniž by byla na omak vlhká;
  • vlna omezuje produkci potu;
  • vlna výrazně tlumí množení bakterií a tím také vznik zápachu;
  • vlna disponuje samočistící schopností;
  • vlna má nízký statický náboj;
  • vlna je samozhášivá, tj. nehoří bez zdroje plamene.
     

Plstnatění a srážení vlny
 

Jakožto obnovitelný přírodní zdroj je vlna navýsost ekologickým materiálem. Nicméně mnohé záleží na jejím průmyslovém zpracování, především v oblasti úpravy vlny pro praní. Zde se dostáváme k jedné nemilé vlastnosti vlny, totiž k jejímu sklonu k plstnatění a srážení.

Vlákna vlny mají šupinatý povrch, a protože jsou zakroucená, dochází mezi nimi ke kontaktu a zasekávání šupinek. ➀ Vlhké a teplé prostředí, například při praní, tento efekt ještě umocňuje a vlněný materiál plstnatí a sráží se. Proto je nutné vlněná vlákna upravit tak, aby k tomuto efektu nedocházelo.

Starší, ale stále široce používaný proces úpravy vlny pro praní spočívá ve vyhlazení povrchu vláken chlorováním a v jejich následném potažení polymerovým filmem. ➁ Proces chlorování však do životního prostředí uvolňuje škodlivé halogenované organické sloučeniny (AOX). Zpracování vlny touto zastaralou metodou proto představuje výraznou ekologickou zátěž.

plstnateni-vlny-cz_

EXP – úprava vlny pro strojové praní a sušení
 

Úprava EXP (EXPollution), vyvinutá koncernem Schoeller Spinning Group, nepoužívá chlorování, pouze přírodní soli a oxidanty. Navíc, metoda EXP neobaluje celé vlákno polymerovým filmem ➂, čímž neomezuje funkčnost vlny a její pozitivní účinky.

Trvale udržitelný rozvoj pro naši budoucnost
 

EXP splňuje nejpřísnější standardy. Bezchlorový proces využívá méně zdrojů než starší metody úpravy a je spolehlivě a neškodlivě aplikován v evropském provoze firmy Schoeller, což z něj činí trvale udržitelnou inovaci. EXP je první proces úpravy vlny pro praní na světě, který splňuje přísné standardy “bluesign®“ a “Global Organic Textile Standard (G.O.T.S)“ a je plně konformní s požadavky standardu “Eko-Tex“. Proto je EXP doslova revolučním řešením při zpracování vlny. 

 

exp2

 

play

Rychlé odkazy

Naši prodejci

Najděte si prodejce ve vašem blízkém okolí

Prodejci

Zakázková výroba

Čepice, svetry a další doplňky vyrábíme i na základě požadavků zákazníka. Vhodné pro firmy, kluby, reklamní účely, dárky, atp.

Mám zájem

Firemní prodejna

V Praze 6 na Kamýcké 241/2c se nachází sídlo firmy, výroba i velká firemní prodejna s největším výběrem produktů KAMA v ČR

kontakt
Váš košík je prázdný

Tyto produkty jsou z jiného materiálu, odstín barev se může lišit.

Načítám výsledky…

4.- 8.7. máme ZAVŘENO. Expedice objednávek bude pokračovat od 11.7. Děkujeme za pochopení.