Produkty

Proč je čepice důležitá

 

Až 50% ztráty tělesného tepla může odejít přes hlavu
 
Termoregulace
Udržení optimální tělesné teploty navzdory podmínkám okolního prostředí je nezbytnou funkcí organismu teplokrevných živočichů včetně člověka. Stálá tělesná teplota je nutná pro normální fungování organismu. Tělesná teplota je dána výsledkem mezi příjmem, produkcí a výdejem tepla. Rovnováhu mezi těmito ději zajišťuje termoregulace.
Tepelné ztráty organismu
Náš organismus ztrácí teplo z 60% sáláním, z 18% prouděním, vedením 3%, vypařováním 20%. Ztrátě tepla v chladu zabraňujeme oděvem. 
I tak nám teplo okolí odnímá  a tak záleží na kvalitě oblečení, jeho vrstvení a složení.
Pobyt v chladu
Odborná publikace o pobytu a přežití v extrémním chladu uvádí, že ztráta tělesného tepla přes hlavu a krk může být až 50%. Čepice, šála, nebo kukla patří proto k nezbytnému vybavení. Ochlazování organismu a porušení termoregulace má zásadní vliv   
Vítr
Kromě teploty vzduchu kolem nás je významným faktorem při ochlazování těla také jeho proudění.Pokud nám oděv takříkajíc „profoukne” dochází k tzv. wind chill efektu. Názornou pomůckou na dané téma je
pro stanovení pociťované teploty v závislosti na teplotě a rychlosti větru. Na druhé straně kalkulátoru je možné vidět průměrné množství potu, které tělo vyloučí za 1 a 3h zvolené aktivity (chůze, běh, silniční cyklistika, horská kola atd.)
Čepice jako ochrana
Nachlazení vlivem dlouhodobého proudění chladného vzduchu je jedním z rizikových faktorů zánětu dutin,
který se může stát chronickým onemocněním.
 
K maximálnímu omezení negativních důsledků ochlazování a udržení optimální termoregulace používáme oděvy, kterým se dnes říká "funkční"
Používáme-li pojem “funkční čepice” hovoříme o následujících vlastnostech a výhodách

1.      
Čepice KAMA jsou vyráběny ze 100% Merino vlny nebo ze směsi 50% Merino vlna a 50% objemovaný akryl. Jak známo přírodní vlna má celou škálu skvělých vlastností mezi než patří například to, že nás hřeje, i když je vlhká. Navíc příze Schoeller které používáme jsou ošetřeny úpravou NANOtech nebo TEFLON Fabric Protector. V obou případech propůjčují výrobkům vlastnosti jako vodoodpudivost, samočistící efekt, odolnost vůči olejnatým kapalinám a prachu.

2.      
Specialitou pletených výrobků Kama je používání membrán Gore-Tex a Windstopper. Kama je jediným českým pletařským výrobcem vyrábějícím pod vlastní značkou s propůjčenou licencí od W.L.Gore & Associates GmbH na zpracování uvedených membrán. Jejich vlastnosti jsou všeobecné známé. Při zachování vysoké prodyšnosti nezbytné pro tělesnou termoregulaci (tělo dýchá, odpařuje se) jsme z v vnějšku chráněni proti vodě a větru (minimalizace podchlazování a s ním spojeného diskomfortu)

3.      
Řada pletených výrobků  disponuje kombinací uvedené 100% vlny (nebo směsí) se syntetickými vlákny s hydrofobní funkcí (nesmáčivost) Tyto příze plní tzv. transportní funkci, to je že pot, který více či méně tělo (v případě čepice hlava) vydává, je odváděn vně, kde se odpaří.
Schéma znázorňující kombinaci zmiňovaných materiálů u GTX čepic, které patří v nabídce Kama k jedněm z nejprodávanějších. Hlava je chráněna 3 vrstvami.
1. Vrchní úplet je ze 100% merino vlny od výrobce Schoeller s vodoodpudivou NANO úpravou.
2. GORE-TEX Hat Insert (goretexová vložka)
3. Hydrofobný úplet z Polycolonu, který odvádí vlhkost vně


 
Jsou to tyto typy čepic:

 
Tam kde je čepice určena pro větší aktivitu, (běh, závodění) používáme membránu WINDSTOPPER a to pouze v čelní partii,
tedy v místě, které je na hlavě pokud jde o proudění vzduchu nejexponovanější.
      
Takovou konstrukci mají následující 3 typy čepic A32, A45 nebo AW33,


 
Ve výrobě používáme celou řadu dalších speciálních materiálů, jejichž výčet naleznete ZDE