Produkty

Materiály & Ošetřování


Zpracováváme výhradně příze Schoeller podléhající ekologickému standardu BLUESIGN, vyráběné s ohledem na zdraví člověka i šetrnost k přírodě.

 

Základní pravidla pro ošetření výrobků z vlny


Praní v ruce
- výrobek je vhodné prát v ruce ve vlažné lázni 30°C max. Poté jemně vyždímat a sušit ve vodorovné poloze, nejlépe na ručníku. Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci.
 Praní v pračce
- výrobek je možné prát v pračce. Používejte výhradně program na vlnu, který respektuje šetrnější praní (přiměřenou teplotu a snížený počet otáček při odstřeďování).
 - používejte jemné prací prostředky určené na vlnu a to jak pro praní v ruce tak i v pračce.

- nesušte výrobek na topném tělese. Pokud topení přesáhne teplotu 30°C, (a to je zcela běžné) voda obsažená v úpletu se zahřeje taktéž nad 30°C a výrobek se srazí stejným způsobem jako při nevhodném praní.

Nepoužívejte aviváž!

Pozor!
Praní v teplejší vodě (víc než 30°C) a dlouhé mletí v pračce výrobek znehodnotí, úplet zplstnatí a srazí se. Takto znehodnocený výrobek nelze reklamovat.


Pozor na podchlazení

 

Ztráta tepla z hlavy závisí na okolní teplotě a vykonávaném pohybu. Kromě teploty vzduchu má rozhodující význam vítr. Zde hovoříme o "freezing temperature", kdy vlivem větru nebo rychlosti pohybu (windchill effect) může být při 0° Celsia reálná teplota
-10°C. Ztráta tepla roste lineárně, což znamená, že s klesající teplotou se z hlavy ztrácí větší procento tepla. V 0° Celsia tak může "přes" hlavu odejít až 35 % tělesného tepla.

Funkční čepice, např. s membránou Windstopper, může zásadním způsobem ovlivnit tepelný komfort, výkonnost organismu a především zpomalit působení chladu (mráz/vítr) s jeho negativním dopadem - podchlazením celého těla


Zde je WINDCHILL kalkulátor
 


Pomůcka pro stanovení pociťované teploty v závislosti na teplotě a rychlosti větru.

Po otočení kalkulátoru je možné vidět průměrné množství potu, které tělo vyloučí
za 1 a 3h zvolené aktivity (chůze, běh, silniční cyklistika, horská kola at.) 


 

 

 

R. 2016 jsme oslavili 20 let licenčního partnerství s fy GORE >>

 

 
Materiály - příze
SCHOELLER® – přední výrobce vysoce kvalitních přízí pro sport
www.schoeller-wool.com

 

Rakouská společnost Schoeller AG je výhradním dodavatelem přízí pro značku KAMA® 
U výrobků Kama jsou používány 3 typy přízí. FLEUR -50/50 Merino vlna/akryl, HIGHWAY - 45/55 Merino vlna/objemovaný akryl) a ZEFIR - 100% Merino vlna.
Všechny příze jsou vyráběny s maximálním důrazem na odolnost a stálost uvedených vlastností a zároveň při ekologickém standardu BLUESIGN.
Jde o top produkty ve své kategorii, které svými vlastnostmi uživateli garantují nejvyšší kvalitu všech úpletů.
 


NANOTECH úprava

Jako první přádelna česaných přízí na světě nabízí firma Schoeller skutečnou nanoúpravu svých čistě vlněných přízí již od roku 2007. Nanoúprava propůjčuje úpletům výkonnou vodoodpudivost a samočisticí funkci. Nejedná se o potažení příze tenkým chemickým filmem, jako je tomu u starších typů repelentních úprav, ale o nanesení a pevné uchycení nanočástic na povrch vláken. Tyto nanočástice modifikují vlastnosti výsledného úpletu tím, že zmenšují plochu, na kterou mohou přilnout kapaliny a nečistoty. Ty se tak nemohou na povrchu úpletu udržet a lze je tedy odstranit například setřesením.


 EXP = ex polution


Schoeller jako první firma na světě vyvinula úpravu vlny pro praní a sušení vlněných oděvů v automatické pračce, při jejíž aplikaci není používán škodlivý chlór. EXP tak představuje po mnoha letech první významnou inovaci v této oblasti, mající významný přínos pro životní prostředí. Příze s touto úpravou tak splňují celosvětově nejpřísnější ekologický standard bluesign.
 


 

BLUESIGN® - Nezávislý ekologický textilní standard

Produkty s tímto označením jsou vyrobeny z přízí Schoeller, které podléhají nezávislému ekologickému standardu textilního odvětví Bluesign.
Výrobní procesy dle standardů bluesign jsou zaměřeny na maximální produktivitu užitých zdrojů, ochranu a bezpečnost životního prostředí, ochranu zdraví při práci a ochranu spotřebitele.
 


Materiály - membrány
WINDSTOPPER® – Větruodolný a prodyšný
www.windstopper.com


KAMA s.r.o. jako licenční partner společnosti W. L. GORE & Associates GmbH zpracovává GORE WINDSTOPPER®. Tento membránový materiál zajišťuje optimální tepelnou regulaci a zabraňuje nežádoucímu podchlazení.WINDSTOPPER® je absolutně větruvzdorný a extrémně prodyšný. Je vhodný pro každý aktivní pobyt v přírodě, kde je nezbytné chránit se před prochladnutím. Díky stálému komfortu je vhodný i k běžnému dennímu nošení. Ve výrobcích KAMA® se s ním setkáte ve formě jemné podšívky (membrána je nalaminována zevnitř) nebo fleecu (3 vrstvy – fleece / WINDSTOPPER® / fleece).
 

WINDSTOPPER® Softshell – Větruodolný, prodyšný, vodoodpudivý, oděruvzdorný, elastický
www.windstopper.com


WINDSTOPPER® v provedení SOFTSHELL slučuje následující vlastnosti – ochrana proti větru, prodyšnost, vodoodpudivost, odolnost vůči oděru a elasticita.
 

GORE-TEX® – Nepromokavý prodyšný
www.gore-text.com


GORE-TEX® je dalším produktem společnosti W. L. GORE & Associates GmbH, který je používán v čepicích KAMA®. Jde o velmi tenkou a lehkou membránu, která je schopna propouštět molekuly vodní páry, nikoli však vodu v tekutém skupenství. Tím jsou definovány dvě hlavní vlastnosti – nepromokavost a prodyšnost. V čepicích KAMA® je vložka z materiálu GORE-TEX® umístěna mezi dvěma vrstvami úpletu, svrchním vlněným a vnitřním syntetickým, který díky použití materiálu Polycolon® transportuje tělesnou vlhkost směrem ven.
 


Materiály - fleece


 

TECNOPILE® – Vysoce kvalitní polyesterový fleece
www.pontetorto.it


TECNOPILE® PONTETORTO fleece je produkt renomovaného italského výrobce. Jeho produkce vyniká nejvyšší kvalitou, která se promítá do špičkové úrovně finálních produktů. TECNOPILE® je vyráběn z vybraných polyesterových vláken. Jeho vlastnosti jsou: antipilling (nežmolkovatí), vysoká termoizolace, optimální prodyšnost, elasticita a lehkost, nedráždivost a super jemnost na dotek, jednoduchost ošetřování. Určeno pro sport, outdoor a módu.
 

PONTETORTO TECNOSTRETCH® – jemný elastický fleeece
www.pontetorto.it


TECNOSTRETCH® je jemný a velmi lehký elestický materiál vhodný pro aktivní sport. Vazba vláken tvoří odolnou vnější stranu, zatímco vnitřní polyesterová strana má výborné termoizolační vlastnosti a výnikající schopnost odvodu potu. Spojení polyesteru s elastanem je originální řešení pro materiál s širokým využitím.
 


 


PONTETORTO TECNOWOOL®
www.pontetorto.it


45% Polyester
40% Vlna
15% Nylon

Tecnowool - Výjimečná funkční kombinace vláken merino vlny se syntetickými vlákny. Díky podílu vlněných vláken zabezpečuje použitý materiál dobrou ochranu proti chladu a resistenci vůči tělesnému zápachu i při několikadenním, například expedičním, nošení. Funkční syntetická vlákna zároveň zajišťují rychlé schnutí těchto produktů a kompenzují tak obvyklou nevýhodu čistě vlněného prádla. Oblečení tedy nezůstává tak dlouho vlhké, jako pouhá vlna. Dokonalá kombinace pro sport a jiné outdoorové aktivity. Móda ve spojení s technologií. Vnější povrch je trvanlivý a zůstává měkký i po opakovaném praní.
 

LYCRA® - elastické vlákno
www.lycra.com


Materiál skládající se z polyamidového mikrovlákna a elastického vlákna Lycra od firmy Invista. Pozoruhodná schopnost vlákna Lycra roztáhnout se a vrátit do původního stavu zlepšuje vlastnosti všech čepic a čelenek, v nichž je toto vlákno použito. Dodává jim pohodlí a volnost pohybu, čepice lépe padne a udržuje si svůj tvar.
 


 

Materiály - transport vlhkosti, vodoodpudivost

 


 
POLYCOLON® – Hydrofobní vlákno odvádějící vlhkost
www.schoeller-wool.com


Polycolon® je rovněž hydrofobní vlákno určené pro vnitřní části čepic a čelenek. Neabsorbuje vlhkost, pouze ji odvádí a předává ji vnější vrstvě, kde je odpařena. Má velmi dobré tepelné vlastnosti a je o 40 % lehčí než bavlna. Polycolon® odpuzuje nečistotu. Je především vhodný pro aktivní sportovce, ale díky nedráždivosti i pro běžné nošení jak pro dospělé, tak pro děti. Polycolon® v čepicích a čelenkách KAMA® je ta část výrobku, kdy vrchní barevný či vzorovaný úplet přechází uvnitř výrobku do 5–7 cm širokého jasně bílého pruhu. V některých náročnějších modelech tvoří celou vnitřní partii čepice.
 
 
THERMOLITE® – Odvádějící vlhkost a hřejivý
www.invista.com


Thermolite® patří do kategorie izolačních a transportních materiálů. Jeho výjímečnost spočívá právě ve sloučení těchto dvou funkcí. Prostřednictvím provzdušněných dutých vláken poskytuje jednu z nejvyšších úrovní tepelné izolace. Díky profilu vláken je současně vysoce efektivním a rychlým odvaděčem vlhkosti, která se jinak nejvíce podílí na ochlazování těla. V čepicích KAMA® označených visačkou Thermolite® naleznete tento materiál jako pruh jemného bílého froté po vnitřním obvodu výrobku.
 
 
Climayarn® – Výkonná tepelná izolace
www.schoeller-wool.texnetis.com


Climayarn je směsová příze 60% střižní vlny typu merino s úpravou Superwash a 40% polypropylenu. Tímto složením jsou předurčeny hlavní přednosti příze Climayarn:
•    výkonná tepelná izolace
•    schopnost odvádět pot a ukládat jej do doby odpaření
•    nízká váha
•    rychlé schnutí
•    možnost praní v automatické pračce
Zvláště výhodné je užití této příze pro zimní sportovní svetry a ponožky. Výkonná hřejivost a odvod případného potu jsou nezbytností a dnes již standardem. Podstatnou výhodou příze Climayarn oproti jiným řešením je však schopnost vlny ukládat pot do doby jeho odpaření ve svých vláknech. Vlákno vlny je schopno pojmout 18,25% vlhkosti, aniž by bylo vlhké. Tato vlastnost je v případě svetru pod zimní bundou nebo v případě ponožky v uzavřené zimní botě zvlášť důležitá.
 

TEFLON® – Odolný vůči nečistotě a vodoodpudivý
www.teflon.invista.com


TEFLON® Fabric Protector DuPont aplikovaný na výše uvedenou přízi FLEUR propůjčuje výrobkům vodoodpudivost a větší odolnost vůči znečištění. Protože je TEFLON® aplikován na jednotlivá vlákna, není omezena prodyšnost výrobku. TEFLON® dobře snáší praní a suché čištění. Samotný TEFLON® je rezistentní vůči vyšším teplotám, nikoli však ve spojení s přízí. Proto výrobce doporučuje uživateli, aby podrobně prostudoval instrukce pro ošetřování výrobků. TEFLON® je dermatologicky neškodný.